…o ir dar neįvaikinusiai. Dažnai pasakoma ir taip: „Kai įvaikinsi, matysi – susilauksi SAVO vaiko“. Ką gi, šiame straipsnyje nuoširdžiai papasakota, kodėl taip geriau nesakyti. Niekam. Niekada.
Neseniai atradau populiarų blogą Confessions of an Adoptive Parent. Nors skaitau, žiūriu, klausausi ne tik anglų kalba, bet iki šiol, matau, man artimiausias amerikiečių krikščionių požiūris į gyvenimą, dalykų įvardijimas ir vilties skleidimas. Tad susisiekiau su „Confessions…“ autoriais – 18 metų santuokoje gyvenančiais tėvais su 8 įvaikintais vaikais (ir didele globos patirtimi). Ir jie, Kristin ir Mike Berry, maloniai leido naudotis jų blogo turiniu!
Kartą per rekolekcijas reikėjo apmąstyti, ar teko kada grumtis su nuodėme iki kraujo (Hbr 12,4). Atrodo, teko, tik labai jau nesmarkiai – sąmoningai įsikandant į liežuvį. Juokai, ar ne. Lyg ir ne Tai va, šis įrašas kaip tik ne visai apie liežuvio prikandimą. Čia, jaučiu, surašytas ne imperatyvas šnekoriams, o pastiprinimas toms, kurioms to reikia. Kurios baiminasi, kad gal kas su jomis netvarkoj, jei (taip jautriai) reaguoja.
Ir dar – tai gali būti proga susivokti ir pasakyti Ačiū už nuostabius draugus ir artimuosius.
Kadangi lietuviškos medžiagos – tikrai ne perteklius, tikiu, kad yra žmonių, kuriems pravers pastiprinimas viltyje. Tad išversiu kelis straipsnius. Šis – pirmasis. Tikiu, kad suras ir supras ta/s, kas.
Rachel Lewis. Confessions of an Adoptive Parent
Tėvai, kurie yra įvaikinę, šiaip jau pratę prie nekorektiškų išsireiškimų. Bet kai kurie teiginiai tokie netikę, kad visada bus ne į temą. Net jei esate artimi – nereikia.
Man teko tai išgirsti. Ir Jums teko. Arba patys taip sakėte. O gal ką nors pažįstate. Aš pažįstu, kas taip sakė. O gal pažįstate ir ne vieną tokį žmogų. Kad ir kaip ten būtų – taip kalbėti yra ne kažką. Rimtai.
KAI ĮVAIKINSI – PASTOSI.
Štai 8 priežastys niekada taip nesakyti įvaikinusiai mamai.
1. Nes niekam nepatinka visažiniai.
Jei draugė įvaikino vaikelį, o vėliau pasisakė apie nėštumą (nesvarbu, kiek laiko praėjo nuo įvaikinimo) – tik nesakykite: „Ar aš nesakiau!“.
Nes tai iš esmės reiškia: „Kai į savo gyvenimą priėmei vaiką, visi ir taip žinojo, kas įvyks tavo gimdoje. Argi nesidžiaugi tuo, kas visiems buvo seniausiai aišku?”
Geriau pasakyti taip: „ Kaip džiaugiuosi, kad *vaikas* taps vyresniuoju broliu / sese.“
2. Nes duodate suprasti, kad jie įvaikina, kadangi negali pastoti.
Pradėjusi lankyti įtėvių kursus, entuziastingai pasipasakojau bendradarbei, kad ruošiamės įvaikinti. Ką ji atsakė? „Na va, kai įsivaikinsi, tai ir pastosi.“
APSTULBAU. Juk mūsų dukrelei – dveji. Užteko nepasisaugoti – ir štai. Nebuvome patyrę ir netekčių. Atrodė, jei vėl nutiktų tokia situacija, gimtų dar vienas sveikas vaikelis. Tiesą sakant, maniau esanti pati ta vaisingoji. Mes ruošėmės įvaikinti ne todėl, kad negaliu pastoti. Mes norėjome įvaikinti!
Geriau pasakyti taip: „Labai už tave džiaugiuosi“.
3. Nes nuvertinate vaiką.
Įsivaizduokite, kad ateinate į gimdymo namus pasveikinti draugės. Bet, užuot grožėjusis jos mažyliu, pradedate: „O, matysi, netrukus vėl pastosi. Tikraiiiiiiiii! Čia jau visada taip.“
Savaime aišku, kad dabar motinai ne galvoje postringavimai apie jos vaisingumą. Ji laiminga, kad būtent ŠIS kūdikis dabar atėjo į jų šeimą.
Geriau pasakyti taip: „Džiaugiuosi tavo laime!“
4. Nes įsivaikinus tampama tėvais. Nuo to netampama vaisingais.
„Ką gi, išbandėme visus mokslo atrastus diagnozavimo ir gydymo būdus. Bet ar niekada nemąstėte apie įvaikinimą? Žinote, turėjau tokią pacientę, kuri pastojo vos įvaikinusi. Jo… Tai eikite, įsivaikinkite, o tada vėl apsilankykite pas mane su teigiamu nėštumo testu. Toks mano receptas!“ – ginekologai taip NESAKO.
Jei taip nekalba reprodukcinės medicinos atstovai, labai labai prašau – ir jūs to nesakykite. Įsivaikinus tampama tėvais. Nuo to netampama vaisingais.
Geriau pasakyti taip: „Nuėjote ilgą kelią. Žinok, mes visada būsime šalia“.
5. Nes įvaikinimas – ne paguodos prizas, o nėštumas – ne aukso medalis.
Gal ir nenorite to pasakyti, bet ši bjauri frazė reiškia tai: „Dabar, kai įvaikinote, gausite ir tai, ko IŠ TIESŲ trokštate“. Įvaikinimas nėra menkesnis vaiko atsiradimo būdas. O nėštumas – ne vienintelis šeimos pagausėjimo būdas.
Geriau pasakyti taip: „Kaip nuostabu, kad nutarėte įvaikinti“.
6. Nes kitų žmonių šeimos planavimas – ne jūsų reikalas.
Daugelis kažkodėl įsivaizduoja, kad turime rūpintis kitų žmonių šeimos planavimu. (Ne!)
Jei žmonės tuo pačiu metu nori ir išnešioti, ir įvaikinti vaikelį – tegu. Palikite juos ramybėje ir nekomentuokite.
Gal jie ketina įvaikinti kelerių metukų sulaukusį vaiką, norėdami, kad jis būtų vyresnis už gimsiantį kūdikį. Gal nežinia, kas įvyks pirmiau. O gal situacija tokia, kad biologinis laikrodis tiksi labai garsiai, ir geriau nelaukti, kol baigsis įvaikinimo procesas.
Geriau pasakyti taip: „Palaikysiu tave, kad ir ką nuspręsi“.
7. Nes skamba taip, lyg jie esą tiesiog pernelyg įsitempę.
Sakantysis „tik įsivaikink, ir pastosi“ iš tiesų teigia, esą jūs, žmonės, taip labai, taip skausmingai norite susilaukti vaiko, kad tai perėjo į savidestrukciją. Jums nepavyksta, nes per stipriai trokštate ir per smarkiai stengiatės. O štai kai išsipildys jūsų noras – įvaikinsite ir turėsite vaikelį, – tai jūsų kūnai stebuklingai atsivers, ir atsiras daugiau vaikų. Ta-dam!!!
Tai va, pasirodo, jie negali susilaukti vaiko ne dėl policistinių kiaušidžių sindromo, gimdos patologijos, nekokybiškos spermos arba kito sutrikimo ar ligos. Ne. Ne dėl to. Jie tiesiog per daug įsitempę. Teisingai?..
Geriau pasakyti taip: „Užjaučiu, kad tau teko tiek iškentėti. Bet kaip džiaugiuosi, kad štai turi vaikelį!“
8. Nes šie žodžiai ne gydo, o žeidžia širdį.
Įvaikinimo kelionėje ne kartą teko išklausyti šią frazę. Aš laukiausi šešis kartus – ir patyriau penkias netektis. Štai po kelių dienų įsiteisins mūsų įvaikinimas, ir bijau, kad jei pastosiu, vėl girdėsiu tą patį.
Apsiprendimas įvaikinti neišgelbėjo mano taip lauktų kūdikių. Meilė įvaikintam vaikiukui NEPANAIKINO mano vaisingumo problemų. O jei aš dar kada pastosiu, išnešiosiu ir pagimdysiu vaikelį, tai bus ne įvaikinimo rezultatas, o Dievo valia.
Įvaikinusioms (o vėliau gal ir pagimdžiusioms) mamytėms negailėkite gražių žodžių. Tik neužgaukite (patikinu: „Kai įvaikinsi – pastosi“ tikrai skaudžiai gelia).
Geriau pasakyti taip: „Mielieji, aš jus labai myliu. Kaip gerai, kad mes draugai“.
Patikėkite – jie neabejos, kad taip ir yra.
Ačiū už straipsnį!
Ačiū, kad parašėte!
Ačiū už pasidalijimą.
Ačiū! Išversiu dar kelis.