Šv. Mikalojus (gruodžio 6 d.)|Mokomės su vaikais

Gruodžio 6 d. nemažai Vakarų krikščioniškų bažnyčių, o gruodžio 19 d. Rytų krikščionys mini Šv. Mikalojų. Pamokėlė iš 2020 m.; apie Šv. Mikalojų – nuo 4:55

Pasakoja, kad gerasis 4 a. vyskupas, vargšų globėjas ir nekaltųjų gynėjas, kartą… trenkęs žmogui per veidą. Kitų 300 vyskupų akivaizdoje. Kalėjiman. Po to vėl gerbiamas – iki šiol. Kam, už ką, kaip?  Taigi, yra pasakojimas, kad Mikalojus 325 m. Nikėjos susirinkime, kur buvo apie 300 vyskupų, nesusilaikęs trenkė Arijui veidan – už ereziją, mat šis prieštaravo tam, ką Nikėjiškajame tikėjimo išpažinime sakome apie Jėzų: „esantį vienos prigimties su Tėvu“ (gr. ὁμοούσιος - homoousios). Nuostabi istorija – iškilmingas susirinkimas, išmintingos diskusijos dėl mokymo ir išpažinimo apie Švenčiausiąją Trejybę, vieni pagarbiai išklauso kitų – ir staiga štai toks akibrokštas! Mikalojus nuo brolių vyskupų atsiėmęs kaip reikiant – imperatoriui Konstantinui atsisakius kištis į dvasininkų reikalus, patys jį pasodino kalėjiman. Ten nestigę stebuklų. Galiausiai teisingumas atstatytas, arianizmo erezija (esą Sūnus žemesnis už Tėvą) pasmerkta, o Nikėjiškąjį tikėjimo išpažinimą pamaldose kalbame iki šiol.

Rikis 1

Beje, šachmatų figūra rikis kai kuriose kalbose vadinama „vyskupu“ – mat su mitra. Įsižiūrėkit, kai žaisite. 

Icon_c_1500_St_Nicholas

Už Kalėdų Senelio, dalinančio dovanas, figūros slypi garsus krikščionių šventasis – Šv. Mikalojus, vyskupas. Nuo olandiško žodžio Sinterklaas, apibūdinančio Šventą Mikalojų, atsirado amerikietiškas Santa Klaus.

sv.

Dovanojo auksą, dėl to į batukus ar kojines dedam saldainius popieriukuose-“auksiukuose“.

saldainiai dovanos batukuose sv. Mikalojus
The Lutheran Church—Missouri Synod facebook nuotr.

Specialiai šv. Mikalojui – Kalėdų Seneliui – skirtoje interneto svetainėje galima rasti įvairių užsiėmimų vaikams, kad ir nuspalvinti Kalėdų Senelio kilmės istoriją. nupiesk

Arba išmokti jį nupiešti ir savo kūrinį publikuoti internete.

Obuolinės „mitros“. https://www.facebook.com/stnicholascenter/ nuotr.

Tai džiugaus dovanų laukimo! :)

homoousios

 Paskelbta 2017 12 05, atnaujinta 2021 12 05.

Vilma Sabutienė
Kiekvieną dieną tu pamatai, išgirsti arba perskaitai ką nors nauja. Bet jeigu nori temos, prašau – parašyk man apie Liuteronų bažnyčią. (Chesterfield. Laiškai sūnui). Ačiū, kad domitės!

3 comments on “Šv. Mikalojus (gruodžio 6 d.)|Mokomės su vaikais

  1. Visu pirma, gal reikia pradeti nuo to, kad Mikalojus tai tera mitas. Grazus mitas, bet visgi mitas. Toks zmogus niekada negyveno. Apie jo „gyvenima“ liudija tik kataliku saltiniai- o tai reiskia, kad tai nera joks irodymas.
    Esu krikscionis, bet tikiu Kristumi, o ne pasakomis (netgi graziomis)…

    1. Ačiū už komentarą – aš kažkaip su juo apsilenkiau 3 metus! :) Vis dėlto Miros vyskupas – istorinė asmenybė. Tai liudija kad ir wikipedia, jei nei krikščioniški šaltiniai (ir liuteronų, bet labiausiai turbūt stačiatikių, ne tik katalikų): https://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Nicholas. Šv. Mikalojus iš Miros, vyskupas, minimas Liuteronų bažnyčios liturginiame kalendoriuje gruodžio 6 d., aš esu liuteronė. Na, o Kalėdų seneliu, žinoma, galima ir netikėti… Bet… :)

  2. Olgerdas tikras romantikas, jei tiki Kalėdų Ožiu iš Laplandijos ir netiki realiu asmeniu Mikalojumi iš Mažosios Azijos. Be abejo, šv. Mikalojus kaip Kalėdų senelio prototipas yra gražus mitas, bet man jis tikresnis už Laplandijos Jalopuką, Kalėdų Ožį. Yra net bizantiškių ikonų, kur šv. Mikalojus vaizduojamas su 3 dovanų maišeliais

Parašykite komentarą