Jeronimas, Šventojo Rašto vertėjas|Mokomės su vaikais

Rugsėjo 30 d. minime Jeronimą, Šventojo Rašto vertėją

Jeronimas gimė 4 a. viduryje dab. Kroatijoje, mirė 420 m. rugsėjo 30 d. savo celėje Betliejuje.

Fra Filippo Lippi su mokiniais, apie 1406–1469

Šis šventasis - Vulgatos, pirmojo Šventojo Rašto vertimo iš originalo kalbų į lotynų kalbą, autorius. (Liuteris ne iš oficialia tapusios lotyniškosios Vulgatos, o iš originalo kalbų visą Bibliją į savo gimtąją kalbą išvers po daugiau nei tūkstančio metų, 1534-aisiais.)

Jeronimas – vienas iš keturių didžiųjų Vakarų Bažnyčios mokytojų (daktarų), kuriais remiasi krikščioniškoji doktrina (kartu su Augustinu, Ambraziejumi ir Grigaliumi Didžiuoju), vienintelis iš jų ne vyskupas (o kunigas).

Martynas Chemnicas („antrasis po Liuterio, didžiojo Martyno“) savo veikale apie Bažnyčios tėvus pažymi didį Jeronimo atidumą gramatikai, perteikiant Šventojo Rašto žodį.

Čia rasite planą, pagal kurį per metus perskaitysite visą Šventąjį Raštą.

Gal bus įdomi istorija apie liūtą, su kuriuo meno kūriniuose dažnai vaizduojamas šventasis vertėjas:

1583 metais, savo kelionės į Jeruzalę metu, LDK valstybės veikėjas, mecenatas, rašytojas ir keliautojas Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis (1549-1616) Betliejuje aplankė Šv. Jeronimo celę:

„…iš tų kapų požeminiu perėjimu lipama į Šv. Jeronimo kambarėlį, kuriame jis išvertė Bibliją. Jis labai tamsus, nes įrengtas po bažnyčia, į kurią pasimelsti tas šventasis vyras užlipdavo dar ir dabar tebesančiais laipteliais, įeidavo pro duris, dabar užmūrytas. Šiek tiek šviesos pro mažą langelį įeina iš vienuolyno pusės.“

Pasak legendos, kartą Šventąjį Jeronimą (Bažnyčios Tėvą, dažniausiai prisimenamą kaip Šventojo Rašto vertėją) ir jį lydinčius vienuolius Sirijos dykumoje užpuolęs iš skausmo paklaikęs liūtas. Šv. Jeronimas žvėries neišsigandęs, bet ištraukęs iš letenos spyglį ir ėmęsis gydyti. Jis prisijaukinęs liūtą, ir šis daugiau nuo jo nebesitraukęs…

Vaizdas: San Girolamo che leva la spina al leone, 1444 (fragmentas) | Sano di Pietro | © Musée du Louvre
Pagal: Kelionė į Jeruzalę | Mikalojus Kristupas Radvila (Našlaitėlis)
iš lotynų kalbos vertė Ona Matusevičiūtė
Rasta Antanas Juodas Facebook sienoje

O gal dar įdomu, kodėl Mozės būna pavaizduotas su ragais? Skaitykite ČIA.

www.scottgustafson.com

Paskelbta 2022 09 30.

Vilma Sabutienė
Kiekvieną dieną tu pamatai, išgirsti arba perskaitai ką nors nauja. Bet jeigu nori temos, prašau – parašyk man apie Liuteronų bažnyčią. (Chesterfield. Laiškai sūnui). Ačiū, kad domitės!

Parašykite komentarą