Antras po Martyno. Liuteris

Paskelbta 2017 11 10, atnaujinta 2018 ir 2019.

Kai skelbė 95 tezes, Martynui Liuteriui buvo 33-eji, o šiandien, 2018 11 10, yra 535-osios jo gimimo metinės. 

Receptas yra žemiau. Kitąkart būtų gerai iš anksto kažkur apsirūpinti molinėmis pypkėmis. 

1483 m. lapkričio 10 d. gimė Martynas Liuteris.

Liuteriukas

Šiek tiek rašiau apie jo žmoną – kas ji, kuo užsiėmė, kol Liuteris buvo, na, Liuteriu.

Ką nuveikė Martynas Liuteris, šis didis kunigas, teologas, Biblijos vertėjas ir… (ne)šventasis? Čia yra dvi dalys turbūt naujausiai pateiktos dokumentikos apie Martyno Liuterio gyvenimą, veiklą, mokymą, reikšmę. Kas mes, liuteronai, kokie mes (turėtume būti)?

A Man Named Martin

Jei anglų kalba nelabai arba nėra kaip, tai čia paveiksliukai (nebeatsimenu, iš kur jie atkeliavo – jau seniai, išsiverčiau tada į liet. k.):

liuteris 1

Liuteris paveikslėliuose 2

liuteris 3

liuteris 4

Arba žiūrėkite puikų 10 serijų filmuką lietuvių k.:

O čia yra Liuterio Rožė, sudėliota skaičiuojant savaites iki Reformacijos 500mečio.

Liuteris Vylunes
Vilniaus Liuteris ekumeninio Šviesos kelio metu 2018 m. Atvelykį

O rytoj, lapkričio 11 d., – šv. Martynas, apie kurį, prieš kelerius metus užklausta draugės (nes, na, juk Martynas – tai čia liuteronai turi žinoti ;) ), taip nenuodugniai pasidomėjusi rašiau (copy-paste):

Labai mielai pasidomėjau šv. Martynu.

 Jis gyveno 4 a., buvo romėnų kareivis, dar nekrikštytas, pamatė elgetą, perplėšė savo skraistę ir su anuo pasidalijo, taip nuo mirties išgelbėdamas. Tada naktį susapnavo Jėzų su ta skraistės puse. Paskui jis tapo uolus krikščionis, dar vėliau - vyskupas.

Kadangi buvo kaip koks šviesos nešėjas visiems skurdžiams bei pavargėliams, tai einama toj eisenoj su žibintais (vok. „Lantern“, „Lichter“? - „likternos“, manau )

Tas kepinys - „Weckmann“, nžn, koks vertimas, bet sumanymas, regis, kaip ir dabar būna kai kuriose Bažnyčiose, kai būna pašventinama duona (ne Komunijos, bet šiaip forminė duonelė) ir duodama tiems, kurie negali priimti Sakramento - katechumenams, nekrikštytiems, ligoniams namuose (kad pastiprėtų). Tai va tas duoniukas – žmogeliukas :) Jis per „klaidą“ yra su pypke, o turi būti antraip apversta ta „pypkė“: ten gi vyskupo ganytojo lazda. ;)

Receptas yra čia.

weckmaenner
germanfoods.org

Ir dar vienas receptas

Tik jame 2 šaukštus pieno reikia išplati su tryniu galzūravimui, o tą visą gerą puslitrį – pilti į tešlą (sumaišyta, nurodyta atvirkščiai). Arba kaip pagrindą imkite Monikos tešlą + prieskoniai iš šio vokiečių recepto.

Tiesa, vyskupo lazda – pastoralas – tikrai pradžią gavusi nuo lenktos piemens lazdos, bet dabar krukiu (angl. crook) gal nebe labai vadintina, geriau crosier, bishop’s staff ir kt. Arba rusiškai – ne палка („palka“), o жезл .

Na, bet kokiu atveju, lazdą čia simbolizuoja pypkiai ;)

de.vapiano.com nuotr.

Na, ir daineles dainuoja, giesmeles gieda, ypač vokiečiai – prie žmonių durų, ir tuos meduolius valgo, ir kakavą vaikiukai geria (šalta gi visą dieną), suaugusieji – karštą vyną :) Taip – kol sutemsta. Būna, tas „Martynas“ ant arkliuko joja, vyskupas  toks.

Išties, šventės atributuose daug panašumų su šv. Mikalojum (3 – 4a.) – jis gi Kalėdų senelis, gruodžio 6 d. – irgi kepinukai-žmogeliukai, vyskupas ant arkliuko, vargšų ir vaikučių globėjas, aukso dalintojas (dėl to į batukus ar kojines dedam saldainius popieriukuose-“auksiukuose“). Ir su visu Adventu, kai visi tie karšti vynai, meduoliai, giesmelių giedojimas.

Šv. Martynas užbaigia lauko darbus, yra skerstuvių diena (Ispanijoj net sako, kad kiekvienai kiaulei išaušta šv. Martyno diena), Mažojoj Lietuvoj - atsiskaitymas su samdiniais, dar žąsies kepimas ir pan.

Martinstag

Mums, liuteronams, matai, kiek kitaip. Liuteris gimė lapkričio 10 d., o pakrikštytas kitą dieną -  per šv. Martyną, tad ir vardas iš čia. Tai mums tarsi du viename.  

Öèôðîâàÿ ðåïðîäóêöèÿ íàõîäèòñÿ Ã
Lukas Kranachas vyr., 1528

Toks buvo laiškelis. O šiandien turbūt derėtų pacituoti ką nors iš Liuterio. Ką nors aktualaus, gal iš Užstalės pokalbių:

Visame bažnytiniame mokyme privalu kuo rūpestingiausiai kreipti dėmesį į tai, kas priklauso dvasiniam gyvenimui, kas – pilietiniam ir kas – politiniam. Pastarieji dalykai turi būti griežtai skiriami nuo Evangelijos, kuri turi galią žmonių išganymui; visa tai tik geri, Dievo sukurti dalykai.

 

 

Vilma Sabutienė
Kiekvieną dieną tu pamatai, išgirsti arba perskaitai ką nors nauja. Bet jeigu nori temos, prašau – parašyk man apie Liuteronų bažnyčią. (Chesterfield. Laiškai sūnui). Ačiū, kad domitės!

One thought on “Antras po Martyno. Liuteris

  1. Atgalinis pranešimas: Ar myli savo vaikus? - VERSLI MAMA

Parašykite komentarą