Amerikiečiai turi tokį terminą: comfort food. Dažniausiai tai – iš atkeliavę patiekalai, kuriuos valgydami, uosdami tarsi nusikeliame į laiką, kai buvo saugu, miela ir lengva, ir taip nusiraminame. Dažniausiai tie patiekalai arba saldūs, arba riebūs, ir dažniausiai – labai nesveiki. Tačiau toookie mieli, kad kartais per daug nejausdami sąžinės graužimo leidžiame sau mėgautis, nes tai mus nukelia vaikystėn.
Tiesa, ne visi vaikystės patiekalai mus guodžia ir ramina. Vaikams patiko ne viskas, ką įdėdavo lėkštėn. Kai ką išmokome valgyti, prie kai ko pripratome, bet liko tokių patiekalų, kuriuos prisiminus nupurto šiurpas. Vieniems iki pat dabar šleikštulį kelia prisiminimai apie pieno plėvę, kuri susidarydavo pieniškos sriubos paviršiuje. Jaunesni skaitytojai tikriausiai išvis nėra girdėję apie tokį patiekalą kaip pieniška sriuba, nes jų traumuoti tėvai niekada jos nevirė. Tradiciškai vaikai nemėgsta žuvies, ir tam yra daug priežasčių.
O šiandien – apie dar vieną produktą, kurio tradiciškai nemėgsta vaikai: apie kepenėles.
Kepenėlių paštetas buvo daugelio vaikystės dažnas palydovas, nes jį gamindavo ne iš mandrumo, o iš biednumo. Visais laikais kepenys buvo pigus ir lengvai gaunamas produktas, tad kasdieniam sumuštiniui su batonu, sviestu ir paštetu užtekdavo pinigų. Žinoma, dabar galima rasti pačių įvairiausių paštetų, bet tokių trupių, grubių, sustingusių dubenyje, galima gauti tik pas mamą. Šį sykį pasidalinsiu labai paprastu kepenėlių pašteto receptu, kurį galima suruošti pigiai, o galima paskaninti ir prabangesniais prieskoniais, padarant jį šventiniu.
Reikės
400 g vištienos kepenėlių
400 g vištos širdelių
3 kietai virtų kiaušinių
1 didelės morkos
1 svogūno galvos
1 v. šaukšto lydyto sviesto kepimui
Druskos ir
Juodųjų pipirų pagal skonį
150-200 g sviesto (kambario temperatūros)
Gaminimas
Užkaičiame virti kiaušinius.
Širdeles nuplauname šaltu vandeniu ir sudedame virti. Vandens reikia tik tiek, kad jas apsemtų. Širdeles pasūdome.
Nulupame svogūną, supjaustome postambiais kubeliais.
Nuskutame morką. Ją, padalinę išilgai į keturias dalis, supjaustome kubeliais.
(Šiuo atveju nei dėl morkos, nei dėl svogūno labai stengtis nereikia.)
Daržoves sudedame į keptuvę su lydytu sviestu (suprantama, galima naudoti bet kokį aliejų, bet man patinka lydytas sviestas. Čia toks, kurio riebumas 99%, kitaip dar vadinamas Ghi.)
Morkoms su svogūnais apkepus, į keptuvę per pirštą įpilame vandens. Dabar daržovės lengvai troškinasi, o kai vanduo išgaruoja, jos vėl pradeda kepti.
Šį reikalą galima pakartoti 2-3 kartus, o po to ten pat sudėti šaltu vandeniu nuplautas kepenėles ir apkepti kartu su daržovėmis. Kepenėlės iškepa labai greitai, tad reikia pasistengti neperkepti.
Baigiant kepti, kepenėles su daržovėmis pasūdome ir pabarstome pipirais.
Per tą laiką, kol darbuojatės su keptuvės turiniu, išvirė ir kiaušiniai ir širdelės.
Nuo širdelių nupilame vandenį ir sudedame į keptuvę. Porą minučių maišydami pakepame su daržovėmis ir kepenėlėmis.
Na, o dabar laikas viską paversti paštetu. Galima imti mėsmalę, o galima naudoti blenderį. Mėsmale sumalti kiaušiniai ir keptuvės turinys bus rupesnis, o jei viską sumalsite blenderiu, gausis vientisas, kreminės konsistencijos paštetas.
Kadangi visi produktai iki šiol buvo pakankamai dietiniai, dabar pats laikas į masę įmaišyti kambario temperatūros sviestą, kuris turėtų būti pakankamai minkštas, o susmulkinta masė – pakankamai karšta, kad sviestas ištirptų ir gerai išsimaišytų.
Štai toks pats paprasčiausias būdas pasigaminti paštetą.
Dar yra galimybė visa tai paversti šventiniu reikalu.
Sudėjus į keptuvę širdeles, reikėtų įpilti 50 g konjako ir truputį pagarinti, kad nugaruotų alkoholis. Konjakas priduos puikų prieskonį.
Sumuštiniams naudokite traškiai pakepintus baltos duonos skrebučius, ant jų tepkite sviestą, o ant šio – paštetą.
Jei mėgstate, tokį sumuštinį dar apibarstykte chalva. Tai suteiks riešutų prieskonį ir pikantiškumą.
Man prie sumuštinio su tokiu paštetu labai tinka marinuotas agurkas, nes lengva rūgštelė subalansuoja prieskonį (kadangi morka, svogūnas, o ir kepenėlės – salsvi produktai, tai paštetas gaunasi švelniai hematogeniškas).
11 metų panelė, valgydama antrą tokį sumuštinį, pareiškė, kad jai nepatinka, nes išgirdo žodį paštetas. Tad skanaus.