Betliejau mažas, nežymus

2018 12 24 pamaldų Vilniaus liuteronų bažnyčioje bukletas yra čia.

O Little Town of Bethlehem

Tekstą 19 a. sukūrė episkopalinės anglikonų bažnyčios JAV kunigas Phillips Brooks (1835–1893). Melodiją sukūrė jo parapijos Filadelfijoje vargonininkas Lewis Redner (1831-1908), ir taip bendruomenė pradėjo giedoti šią giesmę per Kalėdas, o vėliau giesmė tapo populiari visame pasaulyje. Gaidą leidėjas kun. dr. Huntington pavadino „St. Louis“.

Žiūriu, nemažai kalėdinių giesmių sukurta ant aštuonių . Štai ši atsirado lygiai prieš 150 metų, 1868-aisiais.

Bažnyčios žmonės pajus nuotaiką: kunigas turi surašęs kalėdines eiles ir prašo vargonininko sukurti pagal jas „paprastą giesmelę“ vaikų programėlei. Ateinantį advento sekmadienį jau reiks mokytis, repetuoti su vaikais. Penktadienį, klebonui pasiteiravus, ar jau, vargonininkas atsako, kad dar ne, bet patikina, kad ramiai, poryt giesmelė bus. Iš tiesų tai neužrašęs nė vienos natos – visai nėra įkvėpimo. Šeštadienio vakarą galvoje ir širdyje sumaištis. Naktį į sekmadienį muzikas šoka iš miego, lyg tylaus angelo giedojimo pažadintas, ir, sugriebęs gaidų lapą, puola užrašinėti melodiją. Ryte, prieš pat išeidamas į pamaldas, prirašo harmoniją. Štai ir gieda visas pasaulis nuo tų 1868-ųjų Kalėdų Šventosios Trejybės bažnyčioje Filadelfijoje.

Žinoma, kaip be Elvio atlikimo, kuris apskritai yra sugiedojęs turbūt visas giesmes. 

O Didžiojoje Britanijoje populiaresnė kita melodija – tradicinė anglų „Forest Green“.

Vilma Sabutienė
Kiekvieną dieną tu pamatai, išgirsti arba perskaitai ką nors nauja. Bet jeigu nori temos, prašau – parašyk man apie Liuteronų bažnyčią. (Chesterfield. Laiškai sūnui). Ačiū, kad domitės!

Parašykite komentarą