1483 m. lapkričio 10 d. gimė Martynas Liuteris. Kai skelbė 95 tezes, jam buvo 33-eji, o 2023 11 10 – 540-osios Liuterio gimimo metinės.
Mūsų teologija – vien tik Kryžius. Martynas Liuteris
Daug nuorodų rasite ČIA.
LRT laidą KELIAS apie Reformaciją, pirmuosius ir šių laikų liuteronus žiūrėkite ČIA.
LRT Mažosios studijos DAUG BUVEINIŲ „Ką šiandien pasakytų Martynas Liuteris?“ klausykitės ČIA.
Šiek tiek rašiau, kalbėjau ir apie jo žmoną Kathariną – kas ji, kokia, kuo užsiėmė,
O čia – paveiksliukai (nebeatsimenu, iš kur jie atkeliavo – jau seniai, išsiverčiau tada į liet. k.):
Arba žiūrėkite puikų 10 serijų filmuką lietuvių k.:
O čia yra Liuterio Rožė, sudėliota skaičiuojant savaites iki Reformacijos 500mečio.
Prieš tai, lapkričio 9 d., minime Martyną Chemnicą. Apie jį skaitykite ČIA.
O lapkričio 11 d., – šv. Martynas, apie kurį, prieš kelerius metus užklausta draugės (nes, na, juk Martynas – tai čia liuteronai turi žinoti ), taip nenuodugniai pasidomėjusi rašiau (copy-paste):
Labai mielai pasidomėjau šv. Martynu.
Jis gyveno 4 a. Buvo dar nekrikštytas jaunuolis, karinėje tarnyboje, kai sutiko šqlantį vargšą, perplėšė savo skraistę ir su juo pasidalijo, nuo mirties išgelbėdamas. Tada naktį susapnavo Jėzų su ta skraistės puse. Paskui jis tapo uolus krikščionis, dar vėliau - vyskupas.
Kadangi buvo kaip koks šviesos nešėjas visiems skurdžiams bei pavargėliams, tai einama toj eisenoj su žibintais (vok. „Lantern“, „Lichter“? - „likternos“, manau )
Tas kepinys - „Weckmann“, nžn, koks vertimas, bet sumanymas, regis, kaip ir dabar būna kai kuriose Bažnyčiose, kai būna pašventinama duona (ne Komunijos, bet šiaip forminė duonelė) ir duodama tiems, kurie negali priimti Sakramento - katechumenams, nekrikštytiems, ligoniams namuose (kad pastiprėtų). Tai va tas duoniukas – žmogeliukas :) Jis per „klaidą“ yra su pypke, o turi būti antraip apversta ta „pypkė“: ten gi vyskupo ganytojo lazda.
Receptas yra čia.
Ir dar vienas receptas.
Tik jame 2 šaukštus pieno reikia išplati su tryniu galzūravimui, o tą visą gerą puslitrį – pilti į tešlą (sumaišyta, nurodyta atvirkščiai). Arba kaip pagrindą imkite Monikos tešlą + prieskoniai iš šio vokiečių recepto.
Tiesa, vyskupo lazda – pastoralas – tikrai pradžią gavusi nuo lenktos piemens lazdos, bet dabar krukiu (angl. crook) gal nebe labai vadintina, geriau crosier, bishop’s staff ir kt. Arba rusiškai – ne палка („palka“), o жезл .
Na, bet kokiu atveju, lazdą čia simbolizuoja pypkiai
Na, ir daineles dainuoja, giesmeles gieda, ypač vokiečiai – prie žmonių durų, ir tuos meduolius valgo, ir kakavą vaikiukai geria (šalta gi visą dieną), suaugusieji – karštą vyną. Taip – kol sutemsta. Būna, tas „Martynas“ ant arkliuko joja, vyskupas toks.
Išties, šventės atributuose daug panašumų su šv. Mikalojum (3 – 4a.) – jis gi Kalėdų senelis, gruodžio 6 d. – irgi kepinukai-žmogeliukai, vyskupas ant arkliuko, vargšų ir vaikučių globėjas, aukso dalintojas (dėl to į batukus ar kojines dedam saldainius popieriukuose-“auksiukuose“). Ir su visu Adventu, kai visi tie karšti vynai, meduoliai, giesmelių giedojimas.
Šv. Martynas užbaigia lauko darbus, yra skerstuvių diena (Ispanijoj net sako, kad kiekvienai kiaulei išaušta šv. Martyno diena), Mažojoj Lietuvoj - atsiskaitymas su samdiniais, dar žąsies kepimas ir pan.
Mums, liuteronams, matai, kiek kitaip. Liuteris gimė lapkričio 10 d., o pakrikštytas kitą dieną - per šv. Martyną, tad ir vardas iš čia. Tai mums tarsi du viename.
Toks buvo laiškelis. O šiandien turbūt derėtų pacituoti ką nors iš Liuterio. Ką nors aktualaus, gal iš Užstalės pokalbių:
Visame bažnytiniame mokyme privalu kuo rūpestingiausiai kreipti dėmesį į tai, kas priklauso dvasiniam gyvenimui, kas – pilietiniam ir kas – politiniam. Pastarieji dalykai turi būti griežtai skiriami nuo Evangelijos, kuri turi galią žmonių išganymui; visa tai tik geri, Dievo sukurti dalykai.
Martyno Liuterio giesmės lietuvių kalba yra ČIA.
Paskelbta 2017 11 10, atnaujinta 2023 11 10.
One thought on “Martynas Liuteris|Sekmadieninė mokyklėlė”