Kirminų dieta | Diet of Worms

Daugiau apie spalio 31 d. iš liuteroniškos perspektyvos yra čia, o įvairios idėjos, ką veikti ar pasigaminti - čia.
Taip pat daug daug apie liuteronybę rasite ČIA.

Šiais metais labiausiai man padėjusį patarimą apie visus tuos helovinus perskaičiau Focus on the Family straipsnyje: būkite nuoseklūs. Įprastai esate svetingi? Nenuginkite ir neišleiskite nepavaišinę saldumynais Visų Šventųjų išvakarėse užsukusių vaikų. Kasdieniame gyvenime neužsiimate velniavomis? Neikite su velniu obuoliauti ir Reformacijos dieną. Juolab, kad šiemet 12 val. Tauragėje – 500 metų jubiliejaus pamaldos, o vakare, 19 val., Vilniuje – koncertas; kaip kasmet, taip ir šiemet spalio 31-ąją ruošiamės švęsti bendrystėje, maldoje ir kelionėje. „Mamyte, bet tai visi švenčia heloviną“. Ne visi, vaikuti. Ne visi.

Diet of Worms (9)

Bet saldumynus tikrai mėgsta daugelis :) Ir aš prisiminiau. Juk yra toks skanėstas, kurio prasmę lietuvių kalba gana skausminga išaiškinti.

Ne, tikrai: Kirminų dieta! Ir dar: Vormso seimas (1521). Ką?..

Diet of Worms (3)

Bent jau per šiuos Reformacijos metus Lietuvoje tikriausiai net nesistengiant buvo galima išgirsti apie 1517 m. Martyno Liuterio paskelbtas 95 tezes, sąlygojusias krikščioniškojo tikėjimo atnaujinimą.

O 1521-aisiais Liuteris buvo iškviestas ginti savo poziciją dėl mokymo Vormso seime. Štai ir Diet of Worms! “Diet” (angl. k.) reiškia ne tik seimą (šiuo atveju – oficialų kunigaikščių ir imperatoriaus susirinkimą), bet ir dietą. „Worms“ – ne tik miesto pavadinimas (Vormsas), bet ir „kirminai“. Kam – Vormso seimas, o kam – kirminų dieta. ;)

Diet of Worms (4)

Taigi, desertas. Jį tikrai galima supainioti su helovino vaišėmis, bet čia grynų gryniausias liuteroniškas Diet of Worms! :) Aš tikrai nebepamenu, kur jį pirmąkart radau – google neberodo (Old Lutheran ar Proud Lutheran puslapyje). Tada dar visokios nuotrupos iš atminties, gyvenimo patirtis, allrecipes.com dekoravimo idėjos, ir štai pagaminom. Suruošti trunka apie 15 – 20 min.

Diet of Worms (5)

Produktai ir gaminimas

Pudingui:

Pirktinis (žr. instrukciją ant pakelio)

arba virkite:

700 g (turiu svarstykles, tai g) pieno
70 g Nesquik miltelių (žinoma, galima imti cukrų + kakavą, seikėkit panašiai cukraus ir porą šaukštų kakavos)
30 g tikro juodojo šokolado (kad viskas būtų žymiai labiau)

Kaitinam visa tai, tada

100 g pieno
išleidžiame 2  kupinus šaukštus krakmolo
ir tą masę įmaišome į beužverdantį šokoladinį pieną.

Užvirė, sutirštėjo – nukėlėme nuo ugnies, išskirstome į indelius (pvz., 10 stiklinaičių ar vienkartinių indelių – o jei į vieną, tai net į naują molinį vazoną, ten dar dirbtinių gėlių galima prismeigti, baisiai tikroviškai atrodys).

300 g šokoladinių sausainių (ėmiau Selga, Oreo gal būtų juodesni) sutrupiname – rankomis, tada mediniu šaukštu arba elektriniu smulkintuvu.

Dabar – kokios norime „žemės“.

a) Jei tokios klampynės, kaip mano vaikystės kaime (kur eidama su guminiais batukais staiga ištrauki kojytę, o batukas lieka tąsioje mulvynėje – laimė, kad už rankutės tvirtai laiko Senelis), darykite kaip mes ši kartą:

70 g sviesto ištirpinome dubenėlyje, įdėtame į kitą su karštu vandeniu,
sumaišėme su tais sutrupintais sausainiais
ir dar įmaišėme apie 150 g maskarponės (riebu ir skanu).

b) Jei norite, kad labiau atrodytų kaip sausas juodžemis, reiktų daryti be sūrio, bet maždaug padvigubinti sviesto. Bus tokie birūs lipnūs trupiniai.

Tai va. Ant to išskirstyto pravėsusio šokoladinio pudingo konstruojame purvinąją dalį (mūsų atveju – su maskarpone – ėmėme pirštais ir apmaigėme visaip, kaip pavyko).

Diet of Worms (2)

Tada ant viršaus dėjome kirminėlius. Buvo vienintelis pakelis visoje parduotuvėlėje prie namų („visi švenčia…“?), bet jei rinkčiausi, tai geriau tokius tikroviškesnius raudonus sliekus :) Gali kyšoti tik jų galvos iš visos tos masės, gali ir visu grožiu bestuburis rangytis ant viršaus. Nuotaikai nepakenks ir šviežiai nuskintas mėtos lapelis.

Diet of Worms (8)

Skanaus(man skanu)

Ak, dar apie Vormsą. Savo apsigynime Liuteris sakė:

Jeigu manęs neįtikinsite remdamiesi Šventuoju Raštu arba sveiku protu … aš negaliu ir neatsižadėsiu nieko, nes elgtis prieš sąžinę yra nesaugu  ir neteisinga. Aš negaliu kitaip, čia aš stoviu, tepadeda man Dievas.

Švenčiančius sveikinu su artėjančiu Reformacijos 500-mečiu.
O visiems draugams, kurie ne liuteronai, ačiū už maldos bendrystę!

Teisusis gyvens tikėjimu. (Laiškas romiečiams 1,17).

 Paskelbta 2017 10 29. Papildyta 2023 10 26.

Vilma Sabutienė
Kiekvieną dieną tu pamatai, išgirsti arba perskaitai ką nors nauja. Bet jeigu nori temos, prašau – parašyk man apie Liuteronų bažnyčią. (Chesterfield. Laiškai sūnui). Ačiū, kad domitės!

Parašykite komentarą